Jeżeli podczas wykonywania izolacji termicznej domu użyte zostały materiały takie, jak np. wełna mineralna w macie bądź z rolki, mogły w niej powstać tzw. mostki termiczne. Tworzą się one w miejscach łączenia kolejnych części wełnianego ocieplenia. Z tego powodu pomieszczenia źle izolowane w zimie nie utrzymują ciepła, natomiast latem wpuszczają do wewnątrz gorące powietrze.
Jakie są symptomy źle wykonanego ocieplenia termicznego? Przede wszystkim wspomniane wcześniej nieadekwatne temperatury podczas bardzo ciepłych i bardzo zimnych dni w roku powinny wzbudzić nasz niepokój. Podczas wyjątkowo wietrznych dni przy źle wykonanej izolacji możemy także usłyszeć przemieszczające się masy powietrza. W budynku mogą również pojawić się szkodliwe dla zdrowia grzyby lub pleśń.Na płytach karton gips widać również czarne przebarwienia profili i wkrętów mocujacych.
Jak działać w takim przypadku? Konieczne może okazać się docieplenie budynku. Za pomocą specjalnych narzędzi we wcześniejszej izolacji wywierca się wówczas otwory, przy pomocy których wdmuchuje się dodatkową, uzupełniające warstwę ocieplającą. Po zakończeniu czynności otwory te są szczelnie zaklejane. W zależności od specyfiki zamontowanego ocieplenia, otwory wywierca się wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Taki zabieg zapewnia natychmiastową poprawę izolacji termicznej budynku, co znacznie poprawia komfort jego użytkowania, zmniejszając tym samym koszty grzewcze.