Ocieplanie poddasza – metoda skutecznej termoizolacji dachu

Nie tylko właściwa termoizolacja ścian jest gwarantem, iż w naszym domu nie zagości chłód. Nieprawidłowo przeprowadzone ocieplanie poddasza może sprawić, iż przez dach będziemy tracić nawet do 35% ciepła. Warto więc zastanowić się, czym ocieplić poddasze i jak zrobić to prawidłowo? Zanim przystąpimy do izolacji termicznej poddasza, musimy dokładnie zbadać stan dachu.ekofiber w dachuNieprawidłowy układ lub ubytki w konstrukcji dachówkowej mogą doprowadzić do sytuacji, w której nie będziemy w stanie osiągnąć zamierzonych efektów bez generalnego remontu powierzchni dachowej. Dodatkowo trzeba pamiętać, że wadliwa połać dachowa może spowodować zalewanie izolacji. Kolejnym krokiem, który należy wykonać podczas ocieplania poddasza nieużytkowego, jest wybór odpowiednich materiałów. Ponieważ termoizolacja umieszczona zostanie między elementami więźby dachowej, powinna odznaczać się elastycznością. Odpowiednio sprężysty materiał sprawi, iż pomiędzy elementami konstrukcyjnymi dachu nie powstaną przerwy, przez które z domu mogłoby uciekać ciepło.

Czy wdmuchiwanie wełny dobrze ochroni przed chłodem?

strop 2

ekofiber sciany 2

Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy ociepleń poddaszy. Jednym z materiałów najczęściej wykorzystywanych do ochrony domu przed chłodem jest wdmuchiwana wełna mineralna. Mimo dużej popularności nie zapewnia ona doskonałej izolacji termicznej. Najlepsza wełna do ocieplania poddasza nie będzie równie skuteczna jak zastosowanie granulatu izolacyjnego na bazie celulozy, np. Ekofiber, Termex lub VestaEco. Wełnę mineralną z powodzeniem może zastąpić najnowocześniejsze rozwiązanie w zakresie ocieplenia poddasza, jakim są wykonane z celulozy granulaty izolacyjne. W pomieszczeniach, gdzie do izolacji został wykorzystany granulat celulozowy np. Ekofiber, Termex lub VestaEco Cell, panują najlepsze warunki do przebywania dla ludzi ze względu na przepuszczalność pary wodnej. Jednocześnie granulat celulozowy w przeciwieństwie do wełny izolacyjnej zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Właściwości termoizolacyjne granulatów celulozowych są efektywniejsze niż wełny mineralnej, jednocześnie jest on tańszym rozwiązaniem.

Termoizolacja dachu: dlaczego warto?

Dlaczego w ogóle konieczna jest termoizolacja dachu? Powodem jest fakt, że przez dachy i poddasza może uciekać duża ilość ciepła z budynków. Jeśli dach budynku pozbawiony jest izolacji, warto rozważyć zlecenie tej usługi, gdyż przyniesie to korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. W przypadku domów z poddaszem nieużytkowym, w których pełni ono funkcję strychu, izolacja jest najczęściej układana pomiędzy belkami stropowymi ostatniej kondygnacji. Natomiast w przypadku poddaszy użytkowych izolacja może być wykonywana na poziomie krokwi.

Granulat termoizolacyjny czy izolacja poddasza pianką poliuretanową?

Nadal w wielu przypadkach do izolacji termicznej poddasza wykorzystywana jest pianka poliuretanowa (PUR). Chociaż takie rozwiązanie charakteryzuje się dobrą ceną i wysoką skutecznością, to jednak należy pamiętać, że pianka nie jest ognioodporna, a także równie przyjazna środowisku co granulat celulozowy np. Ekofiber, Termex lub VestaEco Cell. Dlatego zamiast pianki poliuretanowej proponujemy Państwu granulat celulozowy, który zapewni skuteczną, tańszą, a równocześnie ekologiczną izolację Waszego poddasza.

Do ocieplenia poddasza pianką PUR niewątpliwe może zniechęcić koszt takiego przedsięwzięcia, nie każdy inwestor czy właściciel budynku może sobie pozwolić na taki wydatek. Warto również pamiętać przy obliczaniu kosztów zakupu pianki do docieplania o tym, że aby skutecznie pełniła funkcje izolacyjne, musi mieć warstwę odpowiednej grubości, co również wpływa na koszt zakupu tego materiału. Koszt takiej inwestycji zależy również od stopnia skomplikowania połaci dachu i ewentualnych dodatków. Do kosztu zakupu pianki na poddasze należy doliczyć koszt jej montażu przez fachowców, gdyż nie jest to praca, którą można wykonać samodzielnie. Takie ocieplenia wykonują tylko specjaliści posiadający odpowiednie uprawnienia i sprzęt. Dlatego w przypadku ograniczonego budżetu lepiej zrezygnować z ocieplania poddasza pianką i wybrać tańszy granulat termoizolacyjny.