Ocieplanie stropodachów

W jaki sposób wykonać izolację stropodachu. 

Izolacja Ekofiber na stropodachu

Izolacja Ekofiber na stropodachu

Docieplenie budynków


Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań pozwalających na uzyskanie wyższego poziomu ciepła w obiektach jest docieplanie stropodachów. Termoizolacja stropu to w zasadzie jeden z najłatwiejszych i zarazem najtańszych sposobów na zwiększenie współczynnika energooszczędności w budynkach wielomieszkaniowych. Należy jednak zastanowić się: jak ocieplić stropodach prawidłowo?
 Docieplenie budynków warto rozpoczynać od stropów, ponieważ przed laty do termoizolacji właśnie tej części obiektów wykorzystywano materiały niewystarczająco chroniące przed chłodem i wilgocią w zimie oraz przed ciepłem w lecie. Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać przed rozpoczęciem docieplenia stropodachów jest zbadanie stanu zawilgocenia istniejącej powłoki termoizolacyjnej oraz określenie rodzaju posiadanego stropodachu. Działanie to pozwoli na maksymalnie efektywne docieplenie budynków. Istotną sprawą jest też weryfikacja stanu pokrycia dachowego. 


Stropodach – ochrona termiczna krok po krokuJeśli przyjdzie nam ocieplać stropodach, w którym nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji, pierwszym krokiem jest zamontowanie np. kominków wentylacyjnych, które zapewnią odpowiednia cyrkulacje powietrza i odprowadzenie wilgoci z przestrzeni, przekształcą go w stropodach wentylowany. Z kolei stropodachy wentylowane najlepiej ocieplać od wewnątrz. Docieplanie stropodachu tego typu najlepiej rozpocząć bezpośrednio nad przestrzenią mieszkaniową tudzież użytkową konkretnego obiektu. W przypadku ocieplania stropodachów wentylowanych należy także pamiętać, aby nie zatkać otworów wentylacyjnych (kratki wentylacyjne w ścianach bocznych), ponieważ mogłoby to doprowadzić do zakłócenia wentylacji przestrzeni stropodachowej. Powodować to wykraplanie się wilgoci. Aby docieplanie stropodachu mogło należycie spełniać swoją rolę, warstwa ocieplająca powinna posiadać co najmniej 20 cm grubości (zalecana grubość izolacji to 25 cm). 

Wdmuchiwanie granulatu celulozowego bądź z wełny mineralnej jest kolejną niezwykle efektywną techniką termoizolacji stropodachów bloków wielorodzinnych. Wdmuchiwanie granulatu izolacyjnego z wełny mineralnej lub celulozy chroni obiekt przed utratą ciepła. Może również zapewnić izolację akustyczną. Materiał ten jest ponadto niepalny, dzięki czemu stanowi doskonałą barierę ognioodporną.

Po wykonaniu izolacji stropodachu budynku,warunki termiczne na ostatniej kondygnacji znacząco się poprawiają. Wpływa to na komfort użytkowania pomieszczeń.