Ocieplanie stropodachów

Ocieplanie stropodachów korzystnie wpływa na termoizolację budynku i wiele innych aspektów. Dowiedz się więcej o ocieplaniu stropodachów. Jak to zrobić? Jakie przynosi korzyści? Jakie materiały wykorzystać? Oto odpowiedzi.

W jaki sposób wykonać izolację stropodachu. 

Izolacja Ekofiber na stropodachu

Izolacja Ekofiber na stropodachu

Docieplenie budynków


ednym z najczęściej stosowanych rozwiązań pozwalających na uzyskanie wyższego poziomu ciepła w obiektach jest docieplanie stropodachów. Termoizolacja stropu to w zasadzie jeden z najłatwiejszych i zarazem najtańszych sposobów na zwiększenie współczynnika energooszczędności w budynkach wielomieszkaniowych. Należy jednak zastanowić się: jak ocieplić stropodach prawidłowo? Docieplenie budynków warto rozpoczynać od stropów, ponieważ przed laty do termoizolacji właśnie tej części obiektów wykorzystywano materiały niewystarczająco chroniące przed chłodem i wilgocią w zimie oraz przed ciepłem w lecie. Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać przed rozpoczęciem docieplenia stropodachów jest zbadanie stanu zawilgocenia istniejącej powłoki termoizolacyjnej oraz określenie rodzaju posiadanego stropodachu. Działanie to pozwoli na maksymalnie efektywne docieplenie budynków. Istotną sprawą jest też weryfikacja stanu pokrycia dachowego.


Stropodach – ochrona termiczna krok po krokuJeśli przyjdzie nam ocieplać stropodach, w którym nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji, pierwszym krokiem jest zamontowanie np. kominków wentylacyjnych, które zapewnią odpowiednia cyrkulacje powietrza i odprowadzenie wilgoci z przestrzeni, przekształcając go w stropodach wentylowany. Z kolei stropodachy wentylowane najlepiej ocieplać od wewnątrz. Docieplanie stropodachu tego typu najlepiej rozpocząć bezpośrednio nad przestrzenią mieszkaniową, tudzież użytkową konkretnego obiektu. W przypadku ocieplania stropodachów wentylowanych należy także pamiętać, aby nie zatkać otworów wentylacyjnych (kratki wentylacyjne w ścianach bocznych), ponieważ mogłoby to doprowadzić do zakłócenia wentylacji przestrzeni stropodachowej, . P powodując wykraplanie się wilgoci. Aby docieplanie stropodachu mogło należycie spełniać swoją rolę, warstwa ocieplająca powinna posiadać co najmniej 20 cm grubości (zalecana grubość izolacji to 25 cm). Przygotowując się na ocieplanie stropodachów w ramach modernizacji termoizolacji trzeba też zabezpieczyć pomieszczenia użytkowe przed pyłem.

Nadmuch sypkich materiałów izolacyjnych

Wdmuchiwanie granulatu celulozowego bądź granulatu z wełny mineralnej jest niezwykle efektywną techniką termoizolacji stropodachów bloków wielorodzinnych i jednym z najlepszych rozwiązań. Wdmuchiwanie granulatu izolacyjnego z wełny mineralnej lub celulozy doskonale chroni obiekt przed utratą ciepła. Może również zapewnić wydajną izolację akustyczną. Materiał ten jest ponadto niepalny trudnopalny, dzięki czemu stanowi doskonałą barierę ognioodporną podwyższając poziom bezpieczeństwa. Co ciekawe, są też inne, mniej oczywiste, zalety metody wykonywania termoizolacji z pomocą wdmuchiwania materiału termoizolacyjnego. Okazuje się bowiem, że granulat celulozy jest niezwykle przyjazny środowisku, gdyż ten materiał izolacyjny wytwarzany jest z użyciem niewielkiej ilości energii, głównie z pochodzącego z recyklingu przetworzonego papieru. Ponadto granulat celulozowy zabezpiecza również dach przed ingerencją kun, które stają się w ostatnich latach prawdziwą plagą, zatem ocieplając nim budynek można przysłowiowo upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Poza tym ocieplanie stropodachów poprzez nadmuch sypkich materiałów izolacyjnych sprawdza się wszędzie tam, gdzie zastosowanie tradycyjnej metody ocieplania jest niemożliwe lub nieefektywne. Tym samym ocieplanie stropodachów z pomocą granulatów z wełny mineralnej lub celulozy świetnie sprawdzi się w trudnodostępnych przestrzeniach. Z pomocą tej metody można szybko, dokładnie i bez większych trudności ocieplić stropodachy wentylowane, stropy, jak również dachy płaskie i poddasza nieużytkowe. Nie każdy wie, że fachowo wykonane ocieplanie stropodachów z wykorzystaniem granulatów może potrwać nie dłużej niż jeden dzień, choć oczywiście czas potrzebny na wdmuchiwanie granulatu jest zależny przede wszystkim od wielkości dachu.

Po wykonaniu izolacji stropodachu budynku, warunki termiczne na ostatniej kondygnacji znacząco się poprawiają. Wpływa to na komfort użytkowania pomieszczeń, nie tylko zimą, lecz przez cały rok. Bo ocieplanie stropodachów sprzyja nie tylko zapobieganiu wydostawania się ciepła z budynku, ale też przegrzewaniu budynków latem. To również takie zalety jak mniejsza przenikalność hałasu z ulicy czy większe bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Wszystko to znacznie przekłada się na większy komfort użytkowania budynku.

W Ekofiber Kraków od ponad dwudziestu lat wykonujemy ocieplenia poddaszy, stropów, stropodachów oraz ścian granulatami izolacyjnymi, dlatego śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie. Dlatego zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane termoizolacją budynków do kontaktu z naszymi przedstawicielami. Zawsze służymy fachowym doradztwem i pomagamy wybrać optymalną metodę w każdym wypadku, stosowanie do potrzeb, oczekiwań i możliwości klientów. Dysponujemy energooszczędnymi i jednocześnie ekologicznymi, przyjaznymi środowisku rozwiązaniami. Dzięki naszym usługom można znacząco zredukować koszty eksploatacji budynku i cieszyć się pozostałymi korzyściami płynącymi z inwestycji w termoizolację obiektu. W ramach naszej działalności wykonujemy usługi zarówno na rzecz klientów indywidualnych, jak i dla klientów komercyjnych, w tym spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, inwestorzy indywidualni. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych w kwestii dociepleń budynków, bo termomodernizacje to nasza specjalność. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą naszej firmy i do nawiązania współpracy.