Ocieplanie budynków i domów

Uzupełnianie izolacji

Niekiedy ocieplanie budynków nie daje oczekiwanych efektów i wtedy z pomocą przychodzi nasza firma!

Jak naprawić izolację na poddaszu?

W przypadku, gdy w skosach, ścianach bądź podłogach budynku wykorzystana została izolacja, na przykład z wełny mineralnej, a mimo to zauważalne są problemy z jej prawidłowym funkcjonowaniem (w zimie odczuwalny jest chłód a w lecie ciepło), to taka izolacja powinna podlegać jak najszybszemu poprawieniu.

Zazwyczaj skosy poddaszy w nowym budownictwie wykonane są z płyt gips-karton. Do uzyskania pożądanego efektu termicznego, w procesie naprawiania izolacji wykonuje się otwory w płytach G-K bądź OSB wykorzystując do tego celu specjalną otwornicę. Poprzez tak wykonane otwory wtłaczana jest izolacja do skosów poddasza. Otwory te po zakończonych pracach izolacyjnych zostają zabezpieczone. Wszystkie puste miejsca zostają wypełnione przez granulat izolacyjny. Występujące tam mostki termiczne są znacząco ograniczane.

Izolacja poddasza zniszczona przez kuny. Jak ją naprawić?

Bardzo często spotykamy się z uszkodzeniem izolacji przez kuny. Izolacja z wełny mineralnej w której kuny spowodowały zniszczenia może być bardzo szybko naprawiona. Dzięki dodmuchowi granulatów na bazie celulozy eliminujemy możliwy powrót kun do zaizolowanych granulatem przestrzeni skosów poddasza. Związki soli, które stosowane są do impregnacji naszych granulatów skutecznie zapobiegają powrotowi kun do przestrzeni, w której znajduje się granulat celulozowy, a do tego takie docieplenia utrudniają poruszanie się gryzoni i innych szkodników po przestrzeniach stropowych, co skutecznie eliminuje problem na przyszłość. W przypadku pozostawienia w części poddasza starej wełny, należy dodatkowo zabezpieczyć dach przed powrotem kun w te partie, instalując wkoło dachu przewód elektryczny z przetwornicą o bardzo niskiej energii niegroźnej dla człowieka (można zaadaptować do tego „pastucha elektrycznego”) lub odstraszacz elektroniczny.

Izolacja ścian warstwowych oraz podłóg. 

Wiele budynków w Polsce zostało wykonane w technologii ściany warstwowej. Pustka powietrzna pomiędzy składowymi ściany bardzo często powoduje problemy z ogrzaniem pomieszczeń. Często pojawia się też problem wilgoci i grzybów oraz pleśni. W takim przypadku wykonuje się otwory technologiczne na zewnątrz budynku, przez które wprowadza się izolację. Dzięki dobrym właściwościom izolacyjnym granulatów, wszystkie wolne przestrzenie zostają zaizolowane. Otwory technologiczne są potem zaślepiane. Stosowane przez nasz granulaty celulozowe posiadają badania na brak rozwoju pleśni.

Jeżeli chodzi o izolacje podłóg, metoda wdmuchiwania granulatów (przede wszystkim celulozowych) też świetnie się sprawdza. Zazwyczaj demontuje się deskowanie lub płyty OSB ponad źle zaizolowaną przestrzenią (a zazwyczaj pustą). Przez tak uzyskany otwór technologiczny ocieplanie jest wdmuchiwane w przestrzeń pod podłogą. Odpowiednie zagęszczenie uzyskane dzięki takiemu sposobowi wykonywania izolacji dodatkowo zapewni nam wytłumienie podłogi pomiędzy dwoma kondygnacjami. Jest to bardzo istotne w szczególności w domach drewnianych.

Oznaki źle wykonanej izolacji poddasza. 

O źle wykonanej izolacji informują nas następujące symptomy:

  • problem z dogrzaniem pomieszczeń w zimie
  • duża temperatura odczuwana w lecie
  • odgłos przemieszczających się mas powietrza podczas wietrznych dni
  • pojawianie się wilgoci oraz grzybów
  • zwiększone rachunki za ogrzewanie

Uzupełnienie izolacji poddasza powoduje natychmiastowe usuniecie wyżej wymienionych usterek i niedogodności. Tym samym natychmiastowo poprawia się komfort użytkowania pomieszczeń, z kolei koszty ogrzewania domu stają się zdecydowanie mniejsze. Tym samym inwestycja w uzupełnienie i modernizację termoizolacji budynku szybko się zwraca. Sama procedura nie jest zaś długotrwała i szczególnie uciążliwa, efekty są zaś widoczne od razu. W dodatku zadbany, dobrze ogrzany, suchy, pozbawiony wilgoci, pleśni, grzybów budynek przez długie lata nie traci na wartości na rynku nieruchomości. Profesjonalne ocieplanie domu jest więc koniecznością!

Termoizolacjami budynków zajmujemy się już od ćwierć wieku, a naszą specjalnością i ulubioną metodą, którą chętnie wykorzystujemy są docieplenia z pomocą nadmuchu sypkich materiałów izolacyjnych. Sposób ten znajduje szerokie zastosowanie i daje mnóstwo korzyści, nie tylko świetną izolację cieplną, ale też izolację akustyczną, ochronę przed kunami i gryzoniami, zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i oczywiście korzyści ekonomiczne. W dodatku proponowane przez nas rozwiązania na ocieplanie budynków, są wyjątkowo ekologiczne i przyjazne środowisku.

Realizując ocieplanie domu, zarówno od podstaw, jak i w ramach modernizacji termoizolacji zawsze zapewniamy kompleksową obsługę, zaczynając od fachowego doradztwa, przez wybór optymalnych metod i materiałów, po profesjonalną i terminową realizację zlecenia. Dlatego wykonując docieplenia budynków już od ponad dwudziestu lat nieprzerwanie cieszymy się zaufaniem klientów i dobrymi opiniami. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszą szczegółową ofertą oraz do nawiązania kontaktu z naszymi przedstawicielami. Dzięki nam ocieplanie domu nie będzie wyzwaniem, lecz bardzo opłacalną inwestycją, która przełoży się na korzyści materialne i niematerialne. Zapraszamy klientów indywidualnych i komercyjnych do nawiązania współpracy.