Jakie właściwości izolacyjne ma ekofiber?

Ekofiber to ekologiczny materiał o znakomitych właściwościach izolacyjnych. Jest wykonany z celulozy, dzięki czemu zawdzięczamy bardzo dobrze chroni przed zimnem. Jego wysoką jakość zapewnia odpowiednia struktura włókien: z zewnątrz jest porowata, natomiast wewnątrz gąbczasta. To sprawia, że wilgoć jest dystrybuowana tam, gdzie występuje w mniejszej ilości, co znacznie ułatwia usuwanie jej nadmiaru z celulozowych włókien. Ponadto ekofiber jednocześnie zachowuje ciepło wewnątrz budynku oraz znacznie ułatwia skuteczną wentylację. Celuloza szybko pozbywa się zbędnej wody. A trzeba pamiętać, że izolacja o wiele gorzej spełnia swoją rolę, gdy kiedy zawiera wilgoć. Dlatego fakt, iż ekofiber nie zatrzymuje wody, to jego wielka zaleta.

Jego dobre właściwości termoizolacyjne wynikają również z tego, ze wewnątrz włókien i pomiędzy nimi znajduje się duża ilość powietrza. Sprawia to, że współczynnik przewodzenia ciepła tego materiału wynosi 0,041 W/mK. Przeprowadzone zostały badania porównawcze, z których wynikało, że wykorzystanie energii w budynku z izolacją celulozową było o blisko 1/3 niższe niż w przypadku budynku, w którym ciepło zatrzymywała wełna szklana.

Ekofiber ponadto charakteryzuje się bardzo wysoką izolacyjnością akustyczną. Dlatego używa się go np. do wygłuszania stropów. Świetnie sprawdza się jako wypełnienie ścianek działowych, również dlatego, że jest bardzo lekki – metr sześcienny tego materiału waży jedynie ok. 30-35 kg. Wykorzystuje się go również do wypełnienia ekranów akustycznych.