Ocieplenie ekofibrem może przyjąć dwie różne formy – wdmuchiwania suchego materiału termoizolacyjnego oraz jego natrysku. Do każdej z tych metod używa się innych dysz, chociaż urządzenie do podawania materiału termoizolacyjnego może być to samo.
Są to agregaty, które mogą być stosowane zarówno podczas nakładania ekofibru, jak i innych materiałów termoizolacyjnych w sypkiej postaci – wełny, waty szklanej czy styropianu. Wyposażone są w silnik posiadający regulację mocy, który jest połączony z odpowiednią dmuchawą. Taki agregat generuje strumień powietrza, który staje się nośnikiem dla materiału termoizolacyjnego. Oczywiście przesył powietrza także może być regulowany.
Ponadto w nowszych urządzeniach istnieje możliwość zdalnego sterowania pracą agregatu, również z miejsca, w którym wykonuje się nadmuch. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to sprzęt, który doskonale sprawdza się zarówno w przypadku natrysku, jak i suchego wydmuchu oraz suchego zasypywania (np. płaskich poddaszy), praca z nim nie nastręcza większych trudności.
Warto jednak pamiętać, że do wdmuchiwania suchego materiału stosuje się inne dysze, niż w przypadku natrysku. Różnica polega na fakcie, że do dyszy natryskowej należy doprowadzić przewód z dodatkowej pompy odpowiedzialnej za transport wody lub kleju zwilżającego włókna w celu ich lepszego przylegania do pionowych powierzchni. W zwykłym nadmuchu nie ma takiej konieczności i materiał trafia na swoje miejsce, np. między płytę a połać dachową, natychmiast po przetransportowaniu go odpowiednio długą, elastyczną rurą.