Czym jest siding?

Siding, zwany również oblicówką, jest jedną z metod wykańczania elewacji. W potocznym znaczeniu jest to słowo określające nie tyle samą czynność, lecz materiał stosowany przy tego typu pracach.

Najczęściej nazwy siding używa się do opisu paneli z tworzyw sztucznych (PVC lub winylu), chociaż tą nazwą można określić również panele drewniane lub metalowe. Ich szerokość wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów, zaś długość może wynieść nawet kilka metrów. Mogą mieć płaską, przetłoczoną lub żłobioną powierzchnię, naśladującą strukturę drewna. Mocowane są do ściany zazwyczaj za pomocą gwoździ przybijanych do drewnianego rusztu, korzysta się również ze specjalnych klamer i uchwytów. Montaż jest prosty, więc każdy może sobie z nim poradzić, zaś sam materiał stosunkowo tani.

Siding jest często stosowany w przypadku lekkiej suchej metody ocieplania jako pokrycie elewacyjne, a także jako samodzielna warstwa materiału kryjącego np. zniszczony mur. Dobrze ułożone i wykonane z odpowiednich materiałów, panele sidingowe dość skutecznie chronią ścianę przed działaniem wody opadowej, wiatru czy nadmiernego nagrzewania się.

W przeszłości kojarzony z niskiej jakości pokryciem z białego PVC, obecnie siding cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ jest to rodzaj taniego pokrycia elewacyjnego, które może składać się nie tylko z tworzyw sztucznych, ale również z drewna czy aluminiowych elementów. Z tego względu siding można z powodzeniem zastosować tak w nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym budownictwie.