Dlaczego warto docieplić dom?

Docieplenie domu jest opłacalną inwestycją z kilku powodów, chociaż warto wiedzieć, że przeprowadzenie prac termoizolacyjnych budynku ma sens jedynie wtedy, gdy jest działaniem kompleksowym, zgodnym z zasadami sztuki budowlanej. Oznacza to, że samo ocieplenie ścian nie spełni pokładanych oczekiwań, jeżeli nie zastosuje się wysokiej jakości, nieprzepuszczalnych zimna okien oraz odpowiednio nie ociepli przestrzeni wokół nich, a przede wszystkim dachu.

Kompleksowe docieplenie domu z pewnością obniży koszty jego eksploatacji, szczególnie zimą. Taki dom będzie generował zdecydowanie mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie, do jego wygodnego użytkowania konieczne będzie zużycie mniejszej ilości opału. Z tego samego względu docieplone domy są budowlami zdecydowanie bardziej ekologicznymi od swoich nieizolowanych odpowiedników – mniejsza ilość opału jest w tym przypadku równoznaczna z mniejszą ilością produkowanych spalin – ograniczenie niskiej emisji. Poza tym odpowiednio ułożona i dobrana do budynku izolacja nie tylko zapobiegnie jego wychładzaniu zimą, ale również sprawi, że w lecie będzie w nim panować niższa temperatura. A niższa temperatura w lecie w domu oznacza mniejsze wydatki na ewentualną klimatyzację, nie wspominając o znacznie wyższym komforcie przebywania w chłodniejszych pomieszczeniach w upalne dni. Poza tym ocieplony dom posiada wyższą wartość niż nieocieplony.

Bezpośrednie korzyści finansowe dotyczące kompleksowego docieplenia domu nie są mimo wszystko jedynymi, o jakich warto pamiętać. Równie ważne są korzyści zdrowotne. W termoizolowanych domach panuje zdecydowanie lepszy mikroklimat, szczególnie wówczas, gdy zachowane są podstawowe zasady wentylacji oraz gdy materiał izolacyjny nie sprzyja nadmiernemu wysuszeniu lub nawilżeniu powietrza w domu. Takim materiałem z pewnością jest granulat celulozowy. Należy również pamiętać o korzyściach związanych z redukcją hałasu.

Kolejne korzyści termoizolacji domu, o jakich warto pamiętać, dotyczą kwestii czysto użytkowych. Otóż dom, który został kompleksowo ocieplony, jest o wiele bardziej funkcjonalny. Dotyczy to przede wszystkim dachu oraz poddasza, które zaizolowane, będzie dodatkową przestrzenią mieszkalną. Nie należy również zapominać o kwestiach estetycznych, ponieważ docieplenie domu jest równoznaczne z wykonaniem nowej elewacji, zakupem nowych okien, drzwi lub parapetów.