Czy koszty ocieplenia są opłacalne?

Ocieplenie domu jest bardzo opłacalną inwestycją, i to pod wieloma względami.

Przede wszystkim termoizolowany budynek to budynek energooszczędny. Energooszczędność w tym kontekście polega zarówno na niższych kosztach ogrzewania w zimie, jak i na niższym poborze prądu w lecie. Dobrze zaizolowany dom nie tylko potrzebuje mniej energii do tego, żeby zapewnić komfortową temperaturę w zimie, ale również trudniej się nagrzewa w miesiącach letnich. W tym przypadku warstwa izolacyjna chroni tak przed wiatrem czy niskimi temperaturami, jak i przed upałem. A im niższa temperatura w budynku w lecie, tym mniejsze zapotrzebowanie na działanie klimatyzacji. Przyjmuje się, że koszty energii w odpowiednio termoizolowanym budynku mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent, co przy rosnących kosztach ogrzewania czy energii elektrycznej jest bardzo odczuwalne i zwraca się już po kilku latach.

Poza tym ocieplony dom ma jeszcze kilka innych zalet. Przede wszystkim jest nieruchomością, której wartość jest o wiele wyższa, niż w przypadku domów nieocieplonych. Jest również o wiele bardziej ekologiczny, ponieważ mniejsze ilości paliwa czy energii elektrycznej potrzebnych do komfortowego mieszkania są równoznaczne z mniejszą emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Nie należy także zapominać o czysto użytkowym aspekcie ocieplonej nieruchomości, której pomieszczenia natychmiast osiągają lepszy mikroklimat. Dzięki temu nie następuje w nich rozwój szkodliwej wilgoci czy pleśni, zaś domownicy są po prostu zdrowsi.

Warto jednakże pamiętać o tym, że docieplenie domu nigdy nie spełni dobrze swojej roli, jeżeli będzie zrobione nieprofesjonalnie, zrobione z niskiej jakości materiałów lub w przestarzałej technologii. Poza tym straty ciepła w domu, a co za tym idzie, konieczność ciągłego dogrzewania, spowodowane są nie tylko przez nieocieplone ściany czy dach. Ich przyczyną są także niskiej jakości okna czy różne usterki, takie jak wadliwy montaż ościeżnic lub parapetów, nieprawidłowe docieplenie wieńców, nadproży czy ścian kolankowych albo słabo zaizolowana piwnica.

Dlatego decydując się na ocieplenie nieruchomości musicie Państwo pamiętać o wszystkich wyżej wymienionych okolicznościach. W przeciwnym wypadku termoizolacja domu nie spełni pokładanych w niej oczekiwań.