Ekofiber jest ekologicznym, termoizolacyjnym materiałem przyjmującym luźną postać celulozowych włókien. Celulozę wchodząca w skład niniejszego materiału tworzy się z makulatury, jest to więc tworzywo naturalne pochodzące z odzysku, a nie np. bezpośrednio z wycinki lasów. Ekofiber posiada gąbczastą i porowatą strukturę wypełnioną powietrzem. Obfitość porów w tym materiale sprawia, że potrafi on równie skutecznie wiązać wilgoć, co natychmiastowo ją wydalać. Wystarczy, że warstwa izolacyjna ma zapewniony chociaż minimalny poziom wentylacji.
Biorąc pod uwagę fakt, że powietrze w Ekofibrze znajduje się nie tylko wewnątrz jego struktury, ale również w przestrzeni pomiędzy poszczególnymi włóknami, jest to bardzo dobry materiał izolacyjny. Poza tym celulozowe włókna zapewniają naturalną wymianę gazową z otoczeniem – potocznie się mówi, że „oddychają”. Dzięki temu doskonale wyrównują poziom wilgoci i nie zatrzymują jej nadmiaru w swojej strukturze. Poza tym w porównaniu ze styropianem czy wełną mineralną to właśnie Ekofiber posiada najniższy współczynnik przenikania ciepła.
Warto wspomnieć, że Ekofiber jest w niewielkim stopniu nasączony związkami boru, które mają działanie grzybobójcze. Dzięki temu w jego warstwie nie rozwinie się pleśń. Jest to również materiał szkodliwy dla insektów, co wpływa nie tylko na jego żywotność, ale również na żywotność drewnianych elementów budynku. Poza tym ze względu na swoją strukturę jest to materiał trudnopalny, w pełni spełniający wszystkie konieczne normy budowlane. Podczas ekspozycji na ogień celulozowe włókna nie płoną ani nie topnieją, tylko ulegają zwęgleniu, generując przy tym temperaturę sięgającą do ok. 95°C. Jest to zdecydowanie niższa wartość niż temperatura zapłonu drewna czy topnienia konstrukcyjnych elementów stalowych. Ekofiber jest również doskonałym materiałem chroniącym przed hałasem. Z tego powodu stosowany jest nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także stanowi wypełnienie w ekranach akustycznych.
Do licznych zalet Ekofibru można dodać jego ekologiczność. Nie tylko powstaje z papieru makulaturowego, ale również sam może być bezpiecznie utylizowany. Co więcej, jeżeli włókna są w dobrym stanie, mogą zostać użyte ponownie do prac termoizolacyjnych.
Dlatego jeśli planujecie Państwo przeprowadzić ekologiczną oraz niedrogą termoizolację domu, budynku wielorodzinnego lub budynku użyteczności publicznej, wówczas Ekofiber jest optymalnym materiałem do przeprowadzenia takich prac.