Poliuretan to tworzywo sztuczne, którego główne składniki – poliol i izocyjanian – są pozyskiwane z ropy naftowej. Dodatkowe surowce stosowane w procesie jego produkcji decydują o cechach wyrobu. Poliuretan ma bardzo szerokie zastosowanie, korzystają z niego m.in. przedstawiciele przemysłu ciężkiego, branży motoryzacyjnej oraz meblarskiej. Jednym z najpopularniejszych produktów zawierających opisywany materiał jest pianka służąca do termoizolacji budynków. Przyjrzymy się jej!
Podstawowe informacje na temat pianki poliuretanowej
Pianka poliuretanowa (PUR) to materiał uszczelniający, stosowany w termoizolacji budynków. Na piance PUR osadzane są okna i drzwi, jest także wykorzystywana do:
– wygłuszania pomieszczeń,
– łączenia wykonanych z drewna elementów,
-wypełniania szczelin w ścianach działowych.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje izolacji natryskowej: pianę otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową. Aplikacja pianki wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, w tym pistoletu ciśnieniowego. Dwa główne składniki materiału (żywica i utwardzacz) są przechowywane w osobnych zbiornikach i mieszane podczas nanoszenia płynu, który po chwili rozpręża się, aż uzyska postać piany. Czynność ta musi być przeprowadzana w odzieży ochronnej, z zastosowaniem maski chroniącej drogi oddechowe.
Kontrowersje wokół termoizolacji z udziałem pianki PUR
Tematem wielu dyskusji jest łatwopalność pianek poliuretanowych oraz szkodliwość dymu towarzyszącego spalaniu tworzywa sztucznego. Jak ostrzegają strażacy, aż 80% śmiertelnych ofiar pożarów to ofiary zatrucia dymem. Paląca się pianka poliuretanowa wydziela wyjątkowo toksyczny cyjanowodór. Wybierając piankę, należy zwrócić szczególną uwagę na klasę palności. Opisywany materiał nie jest odporny na działanie promieni UV. Pamiętajmy przy tym, że właściwości termiczne pianki są uzależnione także od poprawnego sposobu montażu.
Profesjonaliści w odpowiedni sposób przygotowują podłoże, badają np. wilgotność drewna. Pamiętajmy także, że jeśli drewniane elementy nie będą wystarczająco suche, sztywna piana przyczyni się do procesów gnilnych.
Należy zwrócić uwagę, że pianka poliuretanowa jest wytwarzana bezpośrednio na budowie.
Przechowywanie i przygotowanie piany PUR
Co prawda, o ile jakość dostarczanych przez fabrykę komponentów do produkcji pianki jest z reguły wysoka (musi odpowiadać surowym normom), to już sam produkt niekoniecznie. Aby zapewnić jakość pianki zgodną z parametrami podanymi przez producenta, wykonawca musi podczas wytwarzania pianki uwzględnić takie czynniki jak: ciśnienie w agregacie produkcyjnym, temperaturę składników pianki, wilgotność i temperaturę podłoża oraz pomieszczenia, w którym wykonywane są prace. Również warunki magazynowania komponentów do produkcji pianki mają wpływ na jakość końcowego produktu.
Nawet niewielki błąd w powyższych parametrach może spowodować niewłaściwą jakość pianki, a w konsekwencji wykonana izolacja może pękać i kruszyć się, a uciążliwy zapach może okazać się nie do wyeliminowania i utrzymywać się przez lata. Pianka poliuretanowa podlega naturalnemu procesowi starzenia. Jest on efektem wymiany gazowej z otoczeniem, w wyniku czego gaz zamknięty w strukturze pianki zastępowany jest przez powietrze. W wyniku tego procesu współczynnik przewodzenia ciepła lambda w ciągu pierwszych kilku lat eksploatacji znacznie się pogarsza – jego wartość może wzrosnąć do 30%.
Jak wielokrotnie wspomnieliśmy, poliuretan jest tworzywem sztucznym. Troska o ochronę środowiska jest katalizatorem prac nad powstaniem polioli z naturalnych, odnawialnych surowców. Tymczasem już od ponad dwóch dekad w naszym kraju można korzystać z naturalnego i efektywnego sposobu docieplania budynków. Mowa o izolacji z udziałem granulatów celulozowych. Materiał ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, wysoką odporność na ogień, a przede wszystkim – jest ekologiczny, gdyż pochodzi z recyklingu. Usługi termoizolacji granulatami realizuje firma Ekofiber z Krakowa. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!