Miejsce, w którym spędzamy większą część naszego życia, powinno być przede wszystkim komfortowe, a ciepło to jedno z podstawowych walorów, jakie się z tym wiąże. Ocieplenie domu to nie tylko podniesienie standardu budynku, ale także jakości życia zamieszkujących go osób. To także inwestycja na przyszłość, pozwalająca na znaczne oszczędności na przestrzeni lat.
To dlatego też jeszcze przed rozpoczęciem budowy warto zacząć od sporządzenia projektu i zaplanowania każdego kolejnego kroku. Kwestia najlepszego rozwiązania wciąż jednak przychyla się ku temu, by prawidłowe ocieplenie domu zostawić specjalistom w tej dziedzinie.
Z czym wiąże się prawidłowe ocieplenie domu?
System dogrzewania budynku nie działa wyłącznie w jedną stronę. Wbrew pozorom nie polega on na zatrzymywaniu ciepła wewnątrz, a na wymianie powietrza. Dzięki temu budynek jesienią czy zimą nie jest wyziębiony, a latem – przesadnie przegrzany. Ponadto to także ochrona przed wilgocią, która może dać się odczuć nie tylko domownikom, ale także elementom konstrukcji. Wpływać to może także na późniejszy rozwój bakterii i grzybów w trudno dostępnych miejscach.
Co warto wiedzieć, czyli jak prawidłowo zaplanować ocieplenie krok po kroku
Wbrew pozorom ocieplenie domu to nie tylko zadbanie o jego ściany. Aby prawidłowo zacząć proces ocieplania budynku, należy uwzględnić także podłogę, a adekwatnie do tego, w grę wchodzić będzie również zadaszenie. W tym fachu liczą się nawet wąskie przestrzenie w złączach ścian, przez które może dostawać się zimno.
Jak wykonać to poprawnie?
Najczęstszą przyczyną złej izolacji jest jej materiał, nieprawidłowe zamontowanie bądź puste przestrzenie, przez które odbywa się wymiana powietrza, dyktująca wyraźne obniżenie temperatury. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest celulozowy granulat izolacyjny. Sprawdzi się w dowolnym, nawet trudno dostępnym miejscu domu, będąc przy tym dobrym regulatorem wilgoci, co z kolei może zapobiegać rozwojowi pleśni czy innych grzybów, a także bakterii. Ponadto jest to materiał z recyklingu makulatury, a więc i ekologiczny.