Stare budownictwo charakteryzuje się dużą przepuszczalnością powietrza między wewnętrzną a zewnętrzną stroną budynku, co skutkuje problemami z utrzymaniem wysokiej temperatury w ich wnętrzu w zimie. Nie jest to jedyny problem, jaki możemy napotkać przy zamieszkiwaniu wieloletnich domów. Dlaczego warto ocieplać dachy i stropodachy w starych budynkach?
Problem z utrzymaniem ciepła w starych budynkach – dlaczego tak się dzieje?
Domy wznoszone kilkadziesiąt lat temu tworzone były głównie z drewna, które bez dodatkowej warstwy ocieplenia nie zatrzyma wewnątrz mieszkania ciepłego powietrza. Dzieje się tak dlatego, że drewno „oddycha”, czyli ma skłonność do szybkiego nagrzewania się i równie prędkiego ochładzania się. To sprawia, że stare budynki wykonane z drewna łatwo ogrzać, lecz trudno to ciepło w nich utrzymać. Nieco lepiej wygląda to w starych budynkach murowanych – większa akumulacyjność ścian ceramicznych powoduje, że nie wychładzają się one tak prędko. Jednak brak odpowiedniej warstwy izolacji skutkuje tym, że koszty ich ogrzewania są niewiele niższe niż w budynkach drewnianych. Jest to jeden z głównych powodów, dla których warto zdecydować się na ocieplenie dachu bądź stropodachu – to właśnie przez nie ucieka z wnętrza mieszkania najwięcej ciepła, które na skutek działania grawitacji unosi się ku górze.
Dach czy stropodach starego domu, który nie posiada żadnej izolacji, a jego konstrukcja to jedynie krokwie i ich pokrycie lub sam strop, powoduje, że taki dom nigdy nie będzie tani w utrzymaniu. Brak ocieplenia sprawia, że centralne ogrzewanie staje się studnią bez dna – wymaga dużych nakładów opału, by choć na chwilę nagrzać dany budynek, a to wiąże się z dużymi wydatkami. Prawidłowe ocieplenie starego budynku przy wykorzystaniu warstwy granulatu izolacji celulozowej pozwoli zatrzymać uciekające górą ciepło i w ten sposób zmniejszyć kwoty wydawane na opał. Jest to również sposób na bezpieczne i ekologiczne ocieplenie dachu – granulat celulozowy jest trudnopalny i w 80% wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu, ponadto nie jest zasiedlany przez kuny i gryzonie. Doskonale nadaje się do naprawy izolacji poddasza po wizycie np. kun i sprawia, że nie zagnieżdżają się one w przyszłości.
Izolacja cieplna i akustyczna w jednym
Stare budynki przeważnie cechują się dużą przepuszczalnością nie tylko powietrza, ale także dźwięków. W takich domach może występować zwiększona głośność dźwięków, jakie dobiegają z otaczającego je podwórka. Ocieplenie dachu lub stropodachu pozwoli na zmniejszenie hałasów dobiegających z zewnątrz, wyciszając w ten sposób wnętrza starego budynku. Jest to także sposób na wytłumienie dźwięku opadów atmosferycznych uderzających w dach, niejednokrotnie uniemożliwiających spokojny sen.
Odnowienie starej izolacji
Może się zdarzyć, że dach w starym budynku posiada już izolację, lecz wraz z biegiem czasu przestała ona spełniać swoją funkcję. Niedokładnie ocieplony dach czy zniszczony przez różne czynniki materiał nie utrzymuje w domu ciepła, powodując jego wychładzanie. W takim przypadku warto zaczerpnąć porady u doświadczonych specjalistów i zdecydować się na wymianę izolacji na nową.