Które materiały termoizolacyjne są odporne na ogień?

Ludzie nauczyli się opanowywać ogień około 65 tysięcy lat temu. Na początku wykorzystywali go przede wszystkim do obróbki krzemienia, z którego tworzyli różne narzędzia oraz do obróbki termicznej pokarmu. Niewątpliwie bez ujarzmienia ognia nie powstałaby nasza dzisiejsza cywilizacja, jednak żywioł ten ma swoje ciemne strony – przede wszystkim jest niezwykle niszczycielski, a kiedy wydrze się spod naszej kontroli, trudno go opanować.

Z tej przyczyny bardzo ważną kwestią jest wykonywanie izolacji wszelkich zabudowań z odpowiednich materiałów, które są ognioodporne. Warstwa izolacyjna musi nie tylko chronić wnętrze przed nadmiernym wychładzaniem czy nagrzewaniem, szkodliwym wpływem zewnętrznego hałasu, ale także przed niszczycielską siłą ognia. 

Dlaczego powinniśmy zabezpieczać się przed pożarami?

Zabezpieczanie się przed pożarem jest podyktowane bardzo racjonalnymi pobudkami. Podczas pożaru niebezpieczne jest kilka elementów: ogień, wysoka temperatura oraz dym. Ogień niszczy większość rzeczy, jakie staną mu na drodze, wysoka temperatura może powodować rozpuszczanie wielu materiałów i omdlenia organizmów żywych, a dym zawiera w sobie tlenek węgla oraz wiele toksycznych substancji, które są uwalniane z palących się materiałów. Skutki oddychania dymem są bardzo niebezpieczne, ludzie słabną, tracą orientację, a w skrajnych przypadkach umierają – około 80 % śmiertelnych ofiar pożarów to nie ofiary szalejącego ognia, a zatrucia dymem.

Materiały termoizolacyjne odporne na ogień:

Celuloza – chociaż myśląc o celulozie, mamy przed oczami przede wszystkim gazety i papier, to celuloza służąca do wykonywania termoizolacji budynków jest specjalnie impregnowana środkami solnymi, aby była odporna na działanie ognia. Ocieplenie celulozą jest bardzo efektywne, a podczas pożaru materiał ten zwęgla się na powierzchni i to w bardzo niskiej temperaturze (poniżej 100 0C), co spowalnia rozwijanie się ognia w izolacji. Dodatkową zaletą celulozy jest fakt, że izolacja ta może wchłonąć znaczną ilość wilgoci (bez pogorszenia parametrów cieplnych), co wspomaga tłumienie niebezpiecznych płomieni.

Wełna mineralna – jest to materiał termoizolacyjny, który jest niepalny i ognioodporny. Zaliczana jest do materiałów niepalnych najwyższej klasy, co oznacza, że nie rozprzestrzenia płomienia, a topi się w temperaturze przekraczającej 1000°C! Dzięki temu przez około 2 godziny może być skuteczną barierą dla ognia.

Pianka pur – pianka pur jest zaliczana do materiałów samogasnących i nierozprzestrzeniających ognia. Płonąca pianka poliuretanowa wydziela toksyczny cyjanowodór.