Wełna mineralna w granulacie, która jest materiałem używanym w celu docieplania budynków, ma wiele zalet. Do atutów tego rodzaju granulatu należą przede wszystkim trwałość oraz lekkość. Nie tylko świetnie chroni on przed stratami ciepła (dzięki słabemu przewodzeniu), ale również chroni przed pożarami – potrafi wytrzymać temperaturę do ponad 1000 stopni Celsjusza. Warto również zaznaczyć, że wełna mineralna w granulacie jest ekologiczna. Stosowana jest przede wszystkim do docieplania stropodachów. Materiałem tym izoluje się również stropy, podłogi, dachy czy ciągi instalacyjne. Do właściwości granulatu wełny mineralnej zaliczamy również dość dobrą izolacyjność akustyczną.
Surowcem wykorzystywanym do produkcji wełny mineralnej jest kamień bazaltowy, dolomit, kruszywo wapienne lub gabro. Składniki muszą topić się w niezwykle wysokiej temperaturze, sięgającej nawet ponad 1500 stopni Celsjusza (w celu ich rozwłóknienia). Warto również wiedzieć, że włókna kamienne są wzbogacane specjalnym lepiszczem, a także poddawane procesom związanym z hydrofobizacją. Co to oznacza? Dzięki tej właściwości granulat trudno pochłania wilgoć, ale za to bez problemów ją przepuszcza.
Jak łatwo się domyślić, wełna mineralna może powstawać również w naturalnych warunkach. Lawa, która, jak wiemy, jest płynną skałą o bardzo wysokiej temperaturze, po szybkim stygnięciu na wolnym powietrzu, na przykład podczas gwałtownej erupcji, może zmienić się w delikatne włókna. Są one w istocie włóknami wełny mineralnej.