Coraz więcej inwestorów decyduje się na zastąpienie styropianu oraz wełny mineralnej innymi materiałami izolacyjnymi. Konkurencją staje dla nich się pianka poliuretanowa oraz instalacje nadmuchowe z granulatu celulozowego. Dzieje się tak dlatego, że istnieje coraz większe zapotrzebowanie na materiały, które spełniają funkcje izolacyjne na wysokim poziomie, a jednocześnie wyróżniają się odpowiednią trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne.
Granulat celulozowy jako materiał uzupełniający istniejącą izolację
Zarówno pianka PUR, jak i granulat celulozowy tworzą szczelne pokrycie izolacyjne. Różnice ujawniają się w przeznaczeniu i zastosowaniu obu materiałów. Pianka PUR stosowana jest przede wszystkim jako produkt do tworzenia pełnej izolacji poddasza. W przypadku granulatu celulozowego może on zarówno stanowić samodzielną izolację, jak i być uzupełnieniem izolacji wykonanej z wełny mineralnej, styropianu, pianki PUR lub innych, dawniej używanych materiałów izolacyjnych.
Kilka możliwości aplikacji granulatu
W zależności od zastosowania granulat celulozowy można podzielić według metody aplikacji. Nadmuch stosowany jest do powierzchni poziomych tj. podłóg oraz stropów i stropodachów. Wdmuchiwanie jest wtłaczaniem granulatu pod większym ciśnieniem w przestrzenie trudno dostępne, co jest ważne przy uzupełnieniu izolacji. Dzięki możliwości wybrania kilku metod można w większym stopniu uchronić się przed powstawaniem mostków termicznych w porównaniu z pianką PUR.
Ekologiczne właściwości granulatu
Właściwości ekologiczne granulatu wynikają ze specyfiki jego wykonania. Produkowany jest ze zmielonej makulatury z dodatkiem niewielkiej ilości substancji impregnujących, którymi są najczęściej sole boru – ich dodatek nie jest w żaden sposób szkodliwy dla człowieka. W rezultacie otrzymujemy produkt, który ma nie tylko bardzo dobre właściwości izolacyjne i chroniące przed ogniem, ale również (na skutek impregnacji związkami boru, który jest podstawą większości preparatów grzybobójczych) chroniący zaizolowane elementy drewniane przed grzybem i próchnicą. Ponadto izolacje z granulatu celulozowego charakteryzują się lepszą przepuszczalnością powietrza niż pianka PUR. Celuloza nawet po miejscowym zalaniu nie traci swoich parametrów i nie wymaga paroizolacji w celu odprowadzania wilgoci poza budynek i wytwarzaniu mikroklimatu na poddaszu. O tym, że jest to w pełni ekologiczna izolacja świadczy świadczy fakt, że produkowana jest głównie z materiałów pochodzących z recyklingu, a w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi podczas produkcji wykorzystuje wielokrotnie mniej energii, natomiast jej ślad węglowy jest najmniejszy w przeliczeniu na 1 kg. Jest to więc ekologiczny materiał, który wykazuje doskonałe parametry izolacyjne i redukuje potrzeby termiczne budynku.