Na czym polega izolacja natryskowa?
Jak sama nazwa wskazuje, izolacja natryskowa polega na umieszczeniu na izolowanej powierzchni wilgotnego lub półpłynnego materiału izolacyjnego, który po pewnym czasie wysycha i twardnieje. Jest to jeden z najlepszych sposobów na izolację dachów, stropów, poddaszy czy ścian. Natrysk odbywa się za pomocą specjalnego pistoletu lub dyszy, w zależności od materiału izolacyjnego. Dwoma najpopularniejszymi materiałami stosowanymi obecnie do izolacji natryskowej są pianka poliuretanowa (PUR) oraz celuloza, chociaż uznaje się, że pianka jest zdecydowanie gorszym materiałem.
Pianka, która trafia na mur, strop, dach lub przestrzeń pod pokryciem dachowym, jest jednorodną mieszaniną dwóch substancji. Są to zazwyczaj polimery izocyjanianowe i poliolowe. Obydwa polimery dostarczane są pod ciśnieniem do pistoletu odpowiednimi przewodami i mieszane z powietrzem tuż przed naniesieniem natrysku. Pianka może przyjąć postać pojedynczej warstwy izolującej, można ją również położyć kilka razy. Zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków, materiał ten dość dobrze pokrywa wszelkiego rodzaju nierówności. Niestety, pianka nie jest ognioodporna, tworzy również szkodliwą barierę dyfuzyjną zatrzymującą wilgoć w budynku. Nie powinno się jej w ogóle stosować w budownictwie mieszkaniowym, szczególnie w ekologicznym. W każdym budynku, w którym ważny jest odpowiedni mikroklimat, o wiele lepszym rozwiązaniem jest natrysk celulozy – materiału, który pokrywa równie dobrze, co pianka, ale zdecydowanie lepiej od niej izoluje.
Na początku warto zaznaczyć, że nie każdy granulat celulozowy może być stosowany do ocieplania natryskowego. Do tego typu prac używa się granulatu posiadającego aprobatę techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej. Dzieje się tak, ponieważ celuloza nakładana natryskiem musi mieć konkretne właściwości fizyko-chemiczne. Przede wszystkim powinna szybko wysychać, a po wyschnięciu tworzyć zwartą strukturę, która nie tylko dobrze izoluje, ale jest również paroprzepuszczalną. Dobra przyczepność do podłoża i odporność na wahania temperatury również nie są bez znaczenia. Z tego względu natrysk celulozą stosuje się przede wszystkim na powierzchniach pionowych – na przykład jako ocieplenie lub wytłumienie ścian zewnętrznych oraz sufitów w budynkach mieszkalnych, magazynach czy budynkach użyteczności publicznej. Poza tym plastyczna celuloza jest optymalnym wyborem w przypadku ocieplania zabytkowych budowli, w których przeprowadzanie skomplikowanych mokrych robót jest wykluczone. Nie należy także zapominać o budowlach sakralnych – kopuły ocieplone od zewnątrz natryskiem celulozy będą nie tylko dobrze izolowane, ale przede wszystkim będą miały zapewnioną odpowiednią paroprzepuszczalność. Zapobiegnie to gromadzeniu się wilgoci, szkodliwej zarówno dla wiernych, jak i cennych fresków, polichromii lub innych dzieł sztuki.