Odpowiednie ocieplenie to jedna z podstawowych kwestii, o jaką trzeba zadbać na etapie wykańczania każdego budynku, bez względu na to, czy jest to obiekt mieszkalny, czy też użytkowy.
Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych materiałów przeznaczonych do dociepleń, jednak nie wszystkie one są przyjazne środowisku. Jeśli zależy ci na tym, aby twój dom był nie tylko dobrze ocieplony, ale również spełniał najważniejsze standardy ekologii, wybieraj świadomie rozwiązania, które są niezawodne, a jednocześnie nie wykazują negatywnego wpływu na otoczenie.
Na szczęście obecnie inwestorzy mają sporo możliwości w zakresie doboru ekologicznych i energooszczędnych izolacji. Klasyfikacji tych produktów dokonuje się pod względem wpływu danego materiału na środowisko naturalne podczas całego cyklu życia. Istotna jest również kwestia pozyskiwania surowców do produkcji danego materiału termoizolacyjnego, specyfika jego produkcji, a także możliwości późniejszej utylizacji lub ponownego wykorzystania.
W tym artykule przedstawimy materiały termoizolacyjne, które są nie tylko skuteczne, ale również przyjazne środowisku naturalnemu.
Termoizolacja celulozowe
Termoizolacja celulozowa powstaje z włókien celulozowych, które otrzymywane są w ramach procesu recyklingu makulatury gazetowej (ok. 75-80% składu materiału pochodzi z recyklingu). Materiał izolacyjny powstaje więc z całkowicie bezpiecznych i w pełni ekologicznych surowców bez dodatków substancji szkodliwych. Również proces produkcji stanowi mniejsze obciążenie dla środowiska. Szacuje się, że do produkcji izolacji celulozowej zużywa się nawet 30 razy mniej energii niż przy wytwarzaniu wełny mineralnej.
Podczas ocieplania budynków materiałem celulozowym nie ma konieczności wykonywania tzw. docinek, a więc ograniczona jest ilość odpadów technologicznych. Jednocześnie po demontażu celulozowa izolacja nadaje się do ponownego wykorzystania w tym samym celu. Jest to więc materiał termoizolacyjny, który całkowicie spełnia standardy ekologiczne również ze względu na fakt, że redukuje potrzeby termiczne budynku.
Na czym polega ocieplanie domów poprzez wdmuchiwanie celulozy?
Nasza firma specjalizuje się w wykonywaniu ociepleń domów z zastosowaniem izolacji celulozowej Ekofiber. Materiał ten występuje w formie granulatu, a rozprowadza się go metodą wdmuchiwania („blow in”). Wdmuchiwanie celulozy to nadal stosunkowo mało znana metoda na naszym rynku. Nasza firma już od dwudziestu pięciu lat propaguje ją i profesjonalnie wykonuje prace termoizolacyjne z zastosowaniem granulatu celulozowego.
Technologia wdmuchiwania granulatów zapewnia wiele korzyści, których nie osiągnęlibyśmy innymi sposobami. Do najważniejszych jej atutów zaliczamy m.in. doskonałe właściwości izolacyjne, montaż bez odpadów, możliwość dotarcia nawet do trudno dostępnych miejsc, bardzo długi okres trwałości izolacji. Dla naszych klientów bardzo ważne jest również to, że prace są realizowane bardzo szybko, a koszt realizacji usług stosunkowo niższy w porównaniu z wieloma innymi metodami.
Inne ekologiczne metody termoizolacji
Termoizolacja budynków poprzez wdmuchiwanie granulatów celulozowych to jedna z najbardziej skutecznych, wydajnych i oszczędnych metod ekologicznych, na jakie możesz się obecnie zdecydować. Na naszym rynku można jednak znaleźć również inne materiały termoizolacyjne, które także zaliczane są do kategorii ekologicznych. Należą do nich m.in. włókno drzewne, wełna konopna, perlit ekspandowany, kompozyt wapienno-konopny.