Metoda ocieplania lekka sucha stosowana jest najczęściej w budownictwie ekologicznym oraz energooszczędnym. Jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy z różnych przyczyn nie można zastosować ekofibru. Istotą tej metody jest brak jakichkolwiek klejów oraz zapraw podczas wykonywania prac termoizolacyjnych – stąd jej nazwa. Tym samym wszystkie elementy ocieplenia mocowane są mechaniczne, za pomocą kołków, gwoździ oraz wkrętów.
Najważniejszym elementem w metodzie lekkiej suchej jest specjalny ruszt konstrukcyjny. Składa się on z dwóch prostopadłych do siebie warstw drewnianych listew, odpowiednio zaimpregnowanych, ostruganych oraz wysuszonych. Czasami można się spotkać z opinią, że ruszt konstrukcyjny można również wykonać ze stalowych profili, nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ w miejscach ich styku ze ścianą powstają mostki termiczne. Poza tym zbyt niska temperatura może powodować wykraplanie się wilgoci na metalowych profilach, a w konsekwencji zawilgocenie ścian oraz warstwy izolacyjnej.
Pomiędzy obydwoma warstwami rusztu umieszcza się dwie warstwy materiału termoizolacyjnego. W przypadku metody lekkiej suchej jest to wełna mineralna. Niekiedy używa się do tego celu również styropianu, nie jest to jednak optymalna opcja. Styropian jest sztywny, przez co należy go bardzo dokładnie przycinać oraz kształtować, żeby pomiędzy nim a listwami nie było wolnych przestrzeni. Wełna jest elastyczna i o wiele lepiej wypełnia przestrzenie pomiędzy drewnianymi profilami. Należy jedynie przymocować ją do ściany odpowiednimi kotwami. Dzięki temu płyty nie przesuną się pod wpływem grawitacji czy drgań wywołanych wiatrem. Oczywiście drewniane profile powinny zostać tak ułożone, żeby krawędzie płyt tworzących dwie warstwy termoizolacji nie pokrywały się ze sobą.
Następnie do drugiej, zewnętrznej warstwy drewnianego rusztu mocuje się paroprzepuszczalną folię wiatroizolacyjną. Można to zrobić zszywkami lub gwoździami o szerokich łebkach. Ważne tylko, żeby na listwach zrobić zakłady takiej folii, a następnie zakleić je taśmą samoprzylepną. Dzięki temu ewentualne uszkodzenia w warstwie wiatroizolacji zostaną dodatkowo zabezpieczone.
Na końcu mocuje się pionowe listwy rusztu dystansowego, do którego z kolei przytwierdza się elewację – siding, okładziny winylowe lub deski. Ruszt dystansowy sprawia, że pomiędzy termoizolacją a elewacją powstają szczeliny wentylacyjne, dzięki którym nie dochodzi do zawilgocenia całej struktury.
Prace dociepleniowe prowadzone przy użyciu metody lekkiej suchej można wykonywać przez cały rok, bez względu na temperaturę. Jedynym przeciwwskazaniem jest w tym przypadku obecność deszczu, ponieważ wełna mineralna dość łatwo pochłania wilgoć.