FAQ

1. Na poddaszu w moim domu w lecie jest gorąco a w zimie zimno. Koszty ogrzewania domu są ogromne. Co można zrobić aby to się zmieniło?

Tego typu problem powstaje gdy izolacja z wełny mineralnej jest źle ułożona. Najtańszym i najszybszym sposobem na poprawienie tej sytuacji jest wykonanie uzupełnienia izolacji poprzez wdmuchanie granulatu izolacyjnego. Wykonuje się to przez otwory technologiczne wywiercane w płytach G-K bądź OSB. Izolacja wdmuchiwana pod odpowiednim ciśnieniem wypełnia wszystkie wolne przestrzenie i „dopycha” istniejącą izolację z wełny mineralnej.

Poprawa parametrów izolacyjnych oraz komfortu użytkowania takiego poddasza odczuwalna jest prawie natychmiast.

2. Planuję budowę domu. Czy wykonanie izolacji poprzez wdmuchania granulatu jest lepsze niż układanie wełny w rolkach bądź matach?

Zdecydowanie tak. Izolacja poprzez wdmuchanie granulatu wypełnia całą przestrzeń pomiędzy pokryciem dachowym a skosem np. z płyty G-K. Dodatkowo przy zastosowaniu granulatu celulozowego Ekofiber nie trzeba układać folii paroizolacyjnej. Mamy wtedy do czynienia z przegrodą która „oddycha”. Komfort użytkowania pomieszczeń zaizolowanych w ten sposób jest o wiele lepszy niż tam gdzie wykonano izolacje w sposób tradycyjny.

3. Czy wykonanie izolacji w poprzez nadmuch jest droższe niż w sposób tradycyjny?

Patrząc globalnie- zdecydowanie nie. Stosując materiał który jest droższy niż tradycyjny unikamy następujących problemów:

  • niejednorodnej warstwy izolacyjnej która powoduje powstawanie mostków termicznych
  • osiadania bądź opadania izolacji
  • izolacja domu poprzez wykonywanie nadmuch jest bardzo szybka. Wykonanie docieplenia domu zajmuje nam około 2 dni.

Unikamy dzięki temu problemów z pytania nr 1, nie ponosimy olbrzymich kosztów ponoszonych na dogrzanie poddasza, przez co izolacja wykonana w technologi nadmuchu jest tańsza niż tradycyjna

4. Mam problem z przegrzewaniem pomieszczeń na poddaszu w lecie, w czasie upałów temperatura dochodzi do 400C. Dom wybudowany został w 2005 r. Podejrzewam, że mam kiepsko zaizolowane przestrzenie między krokwiami i sufit poddasza. Czy uzupełnienie izolacji poprzez wtłoczenie granulatu Ekofiber rozwiąże mój problem?

Tak, izolacja w technologii Ekofiber jest równie skuteczna zimą jak i latem. Na skutek zmniejszenia strat ciepła przez przegrody zewnętrzne spada znacznie strumień ciepła emitowanego na zewnątrz w zimie i do wewnątrz budynku w lecie co doprowadzi do uzyskania znacznie bardziej komfortowych temperatur wewnątrz budynku.

5. Na dachu mam ułożone krokwie o wys. 12 cm do których od spodu przybite są profile grubości 4 cm i przykręcone płyty gipsowo – kartonowe. Pomiędzy krokwiami mam ułożoną wełnę mineralną 2 x 5 cm. Poddasze jest bardzo zimne, czy ocieplenie Ekofibrem niewypełnionych przestrzeni między krokwiami będzie skuteczne i pozwoli na spełnienie obecnie obowiązujących norm?

Tak wypełnienie całej przestrzeni miedzy krokwiami Ekofibrem przyniesie efekt w postaci znacznie mniejszego ubytku ciepła z poddasza co przełoży się na mniejsze opłaty za ogrzewanie budynku. Nie spowoduje to doprowadzenia izolacyjności skosów dachu do obecnie obowiązujących standardów, gdyż maksymalna grubość warstwy izolacji możliwa do uzyskania (16 cm) jest zbyt mała. Jednak bez zmiany konstrukcji dachu dalsza poprawa jest niemożliwa (konieczne byłyby np. nadbitki na krokwie).