Jak poprawnie docieplić poddasze.
Właściwe ocieplenie poddasza użytkowego ma niebagatelny wpływ na koszty ogrzewania budynku, a co za tym idzie – na wysokość rachunków. Warunkiem jest jednak odpowiednie ocieplenie poddasza. Właśnie dlatego osoby, które rozpoczynają budowę lub remont domu, często zadają sobie pytanie o to, jak powinno być wykonane prawidłowe ocieplenie poddasza. Przez dach może uciekać od 15%- 35% cennego ciepła, dlatego tak ważna jest dbałość o właściwe ocieplenie poddasza. Różnego rodzaju błędy w wykonaniu ocieplenia, takie jak niepoprawny układ warstw izolacyjnych, nieciągłość materiału dociepleniowego czy brak prawidłowej paroizolacji, szybko dadzą o sobie znać w postaci chłodu, zawilgocenia, pojawienia się grzybów lub pleśni, a nawet gnicia więźby dachowej.
Wełna mineralna na poddasze
Do ocieplenia poddasza najczęściej stosowana jest wełna mineralna. Aczkolwiek coraz większą popularnością cieszą się granulaty izolacyjne- przede wszystkim na bazie włókien celulozy. O wiele skuteczniej spełniają swoją rolę niż powszechnie stosowane materiały. Wełna mineralna na poddasze w postaci płyt lub mat jest rozwiązaniem, które z powodzeniem może być zastąpione bardziej efektywnym w postaci granulatu celulozowego Ekofiber lub VestaEco Cell. Łączna grubość izolacji cieplnej w dachu powinna wynieść minimum 20 cm, jednakże najczęściej stosuje się 25-centymetrową warstwę wełny mineralnej lub granulatów izolacyjnych. Przy zwiększeniu grubości samej izolacji o 10 cm poprawia się izolacyjność cieplną aż o 40%. Czy warto stosować wełnę mineralną na poddasze? Według specjalistów bardziej pewnym rozwiązaniem są granulaty celulozowe, które są materiałem o wysokich właściwościach izolacyjnych, dźwiękochłonnych, niepalnych oraz nieprzyjaznych dla insektów i gryzoni. Wełna mineralna na poddaszu nie daje gwarancji paroprzepuszczalności (czyli między innymi zdrowego mikroklimatu pomieszczeń) oraz jest często rozwiązaniem wymagającym większych nakładów finansowych oraz pracy niż skuteczniejsze granulaty izolacyjne.
Skuteczne ocieplenia poddasza
Obecnie stosuje się różne systemy ocieplenia poddaszy Jeśli oczekujesz wysokiej jakości ocieplenia pomieszczenia użytkowego – wybierz granulat celulozowy! Firma Budowlano- Inżynieryjna Ekofiber- Kraków od 26 lat zajmuje się profesjonalnym ociepleniem poddaszy i stropodachów.
Poprawność wykonania izolacji
Poprawne wykonanie izolacji poddaszy zapewni użytkownikom komfort mieszkania oraz obniży koszty ogrzewania budynku.
Skosy dachu podzielone są na zamknięte komory które ograniczone są krokwiami. Do każdej z takich pustych przestrzeni wprowadzany jest wąż i zapełniania jest ona całkowicie warstwą równą przestrzeni pomiędzy skosem betonowym a pokryciem z blachy.(zazwyczaj jest to pokrycie z dachówki i skos wykonany z płyt karton-gips). W trakcie wykonywania izolacji komora wypełniania jest od dołu do góry pod ciśnieniem, co zapewnia szczelne wypełnienie całej pustki.
Docieplenie podłóg polega na równomiernym wypełnieniu pól pomiędzy legarami. Nadmuch takiej izolacji zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Granulat celulozowy Ekofiber wdmuchany w podłogę stanowi doskonałą izolację termiczną i akustyczną tej przegrody.
Izolacja ścian warstwowych polega na wypełnieniu przegrody materiałem izolacyjnym. Również tu, dzięki takiej izolacji zapobiegniemy powstaniu miejsc gorzej zaizolowanych- oraz dodatkowych kosztów w razie uzupełniania takiej izolacji.
W przypadku, gdy w skosach znajduje się już izolacja np. z wełny mineralnej i nie spełnia ona zamierzonych oczekiwań ( w zimie odczuwalny jest chłód,a w lecie ciepło) to wymagane jest uzupełnienie izolacji, polegającej na zrobieniu otworów w płytach G-K bądź OSB, wykorzystując do tego celu specjalna otwornicę. Dzięki nim możliwe jest wdmuchiwanie izolacji w skosy.
O źle wykonanej izolacji poddasza informują nas następujące symptomy:
- problem z dogrzaniem poddasza w zimie
- duża temperatura odczuwana w lecie
- odgłos przemieszczających się mas powietrza podczas wietrznych dni
- pojawianie się wilgoci oraz grzybów
Uzupełnienie izolacji poddasza powoduje natychmiastowe usuniecie w/wym usterek, poprawia komfort użytkowania pomieszczeń oraz obniża koszty ogrzewania domu.