Ocieplanie stropodachów

Izolacja Ekofiber na stropodachu

Izolacja Ekofiber na stropodachu

Docieplenie budynków


Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań pozwalających na uzyskanie wyższego poziomu ciepła w obiektach jest docieplanie stropodachów. Termoizolacja stropu to w zasadzie jeden z najłatwiejszych i zarazem najtańszych sposobów na zwiększenie współczynnika energooszczędności w budynkach wielomieszkaniowych. Należy jednak zastanowić się: jak ocieplić stropodach prawidłowo?
 Docieplenie budynków warto rozpoczynać od stropów, ponieważ przed laty do termoizolacji właśnie tej części obiektów wykorzystywano materiały niewystarczająco chroniące przed chłodem i wilgocią. Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać przed rozpoczęciem docieplenia stropodachów jest zbadanie stanu zawilgocenia istniejącej powłoki termoizolacyjnej oraz określenie rodzaju posiadanego stropodachu. Działanie to pozwoli na maksymalnie efektywne docieplenie budynków.


Stropodach – ochrona termiczna krok po krokuJeśli przyjdzie nam ocieplać stropodach, w którym nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji, pierwszym krokiem jest zamontowanie np. kominków wentylacyjnych, które zapewnią odpowiednia cyrkulacje powietrza i odprowadzenie wilgoci z przestrzeni przekształcą go w stropodach wentylowany. Z kolei stropodachy wentylowane najlepiej ocieplać od wewnątrz. Docieplanie stropodachu tego typu najlepiej rozpocząć bezpośrednio nad przestrzenią mieszkaniową tudzież użytkową konkretnego obiektu. W przypadku ocieplania stropodachów wentylowanych należy także pamiętać, aby nie zatkać otworów wentylacyjnych, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zakłócenia wentylacji przestrzeni stropodachowej, co może powodować wykraplanie się wilgoci. Aby docieplanie stropodachu mogło należycie spełniać swoją rolę, warstwa ocieplająca powinna posiadać co najmniej 20 cm grubości.

Wdmuchiwanie granulatu z wełny mineralnej jest kolejną niezwykle efektywną techniką termoizolacji stropodachów bloków wielorodzinnych. Wdmuchiwanie granulatu z wełny mineralnej chroni obiekt przed utratą ciepła, lecz może również zapewnić izolację akustyczną. Materiał ten jest ponadto niepalny, dzięki czemu stanowi doskonałą barierę ognioodporną.