Gdzie stosować granulat wełny mineralnej?

Granulat wełny mineralnej ma wiele atutów. Jest to materiał niezapalny, lekki, o gęstości 30-40 kg/m³. Ma dobre właściwości termoizolacyjne. Jego współczynnik przewodności cieplnej jest niski (ok. 0,038-0,042 W/mk). Właśnie dzięki wspomnianym zaletom granulat wełny mineralnej znajduje swoje zastosowanie w wielu częściach budynków. Warto wiedzieć, że sprawdza się miejscach, do których dostęp jest utrudniony.

Jeżeli chcemy ocieplić stropy w poddaszach nieużytkowych, koniecznie zdecydujmy się na omawiany tutaj materiał. Podobnie jest w przypadku murowanych ścian warstwowych – w tym kontekście granulatu używa się zarówno jako izolacji termicznej, jak i akustycznej. Materiał stosowany jest do ocieplenia głównie stropodachów oraz stropów znajdujących się pomiędzy kondygnacjami a także dylatacji i pionów technicznych.

Za pomocą granulatu wełny mineralnej dociepla się stropodachy, na których powierzchnię – w oparciu o metodę blow-in – wdmuchiwany zostaje materiał termoizolacyjny. Technika ta ma szereg walorów – przede wszystkim jest skuteczna i prosta. Zazwyczaj bardzo trudno odpowiednio rozłożyć w przestrzeni międzystropowej termoizolację styropianową bądź wełnianą. Jeżeli zdecydowalibyśmy się na tego rodzaju rozwiązanie, mogą pojawić się straty ciepła. Wdmuchiwanie granulatu wełny mineralnej zapobiega powstawaniu niechcianych mostków termicznych, a co za tym idzie, jest optymalnym rozwiązaniem termoizolacyjnym w przypadku wszystkich trudno dostępnych miejsc.