Jaką postać może przyjąć wełna mineralna?

Wełna mineralna to znakomity materiał izolacyjny. Do jej zalet należy lekkość i ognioodporność. Ponadto stanowi dobrą izolację akustyczną i jest bezpieczna dla środowiska. Może mieć postać granulatu, płyty, maty oraz otuliny do rur.

Granulatem wełny mineralnej albo wełną w luźnej formie wypełniamy miejsca, do których trudno się dostać: szpary, szczeliny, różnego rodzaju otwory. Materiał w tej postaci zaleca się wdmuchiwać pod ciśnieniem (metoda blow-in). W tym celu należy użyć agregatu z wężem. Za pomocą granulatu wełny mineralnej ocieplamy m.in. stropodachy i poddasza o charakterze nieużytkowym.

Płyty miękkie (np. o gęstości 60 kg/m3) oraz półtwarde (np. 100 kg/m3) służą do ocieplania takich miejsc, jak poddasza, ścianki działowe (wewnętrzne), sufity podwieszane, stropy drewniane. Przy użyciu twardych płyt (od 150 do 180 kg/m3) izolujemy ściany, które następnie pokrywane są tynkiem.

Za pomocą maty ocieplamy skośne dachy i poddasza nieużytkowe. Zwykle spotykamy się z matami zwiniętymi w rolki. Do zalet wełny mineralnej mającej tę postać należy fakt, że znakomicie dostosowuje się do różnego rodzaju powierzchni (charakteryzuje się bowiem dobrą sprężystością). Gęstość maty to maksymalnie 26 kg/m3.

Otuliny pełnią funkcję termoizolacji oraz izolacji akustycznej rur w różnego rodzaju instalacjach (grzewczych, wentylacyjnych).