Ocieplanie stropodachu – o czym pamiętać?

O szczegółowych wytycznych na temat termoizolacji stropodachu możemy przeczytać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 IV 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W dużym skrócie określa ono, że obiekt powinien być tak ocieplony, aby jego ogrzanie nie oznaczało konieczności dostarczenia nadmiernej ilości energii. Trzeba podkreślić, że właśnie termoizolacja stropodachu ma duże znaczenie w kontekście utrzymania wysokiego poziomu ciepła w całym budynku. O czym powinniśmy pamiętać, ocieplając tę część obiektu? Na samym początku należy ustalić, jakiego rodzaju stropodach posiadamy, a także czy dotychczasowa warstwa izolacyjna jest bądź nie jest zawilgocona. Jeżeli nasz stropodach ma zapewnioną wentylację, to docieplamy go od wewnątrz. Powłoka izolacyjna powinna być minimum dwudziestocentymetrowa. Przy czym uważajmy na to, aby materiał termoizolacyjny nie został nałożony na otwory odpowiadające właśnie za wentylację. Jeśli chodzi o stropodachy bez wentylacji, to przede wszystkim należy zadbać o to, aby wilgoć została odprowadzona (możemy się zdecydować na montaż kominków wentylacyjnych).

W celu docieplenia stropodachu zaleca się zastosowanie wełny mineralnej. Ma ona wiele atutów. Materiał ten jest lekki i ekologiczny. Ponadto cechuje się ognioodpornością – nie ulega zniszczeniu nawet w temperaturze 1000 stopni. W jaki sposób ocieplamy stropodach przy użyciu wełny mineralnej? Szczególnie warto rozważyć zastosowanie metody blow-in (metody wdmuchiwania). Dzięki niej możemy umieścić izolację nawet w trudno dostępnych miejscach. Poza tym wdmuchiwanie wełny mineralnej jest szybkie i efektywne.