Ocieplanie dachu metodą nadmuchową

Ocieplanie dachu metoda nadmuchowa

Jednym z najlepszych sposobów ocieplania dachu jest wdmuchiwanie materiału materiału termoizolacyjnego (metoda blow-in). Jakimi materiałami izolujemy dach przy użyciu metody nadmuchowej? Najlepiej sprawdzają się niezawodne i ekologiczne termoizolacje, takie jak granulat celulozowy, ekofiber oraz granulat wełny mineralnej. Poniżej opisujemy zasadę działania techniki blow-in oraz właściwości wspomnianych materiałów.

Na czym polega metoda nadmuchowa?

Izolację wdmuchujemy pod ciśnieniem. W tym celu używa się specjalnego agregatu podłączonego do węża. Umieszczając materiał przy użyciu dysz, możemy dotrzeć do różnego rodzaju szczelin i szpar. Umożliwiają nam one całkowite wypełnienie pewnych luk, otworów i innych nieregularnych przestrzeni – tym samym zastosowanie metody blow-in na dachu daje nam gwarancję, iż nie powstaną mostki termiczne. Pamiętajmy, że techniki tej używamy do ocieplania nie tylko dachu, ale również innych części budynku, takich jak poddasza nieużytkowe czy stropodachy.

Zalety metody blow-in

Poza wspomnianymi już zaletami – czyli np. możliwością ocieplenia także nietypowych miejsc – należy wskazać inne główne zalety stosowania metody nadmuchowej. Przede wszystkim wykonanie izolacji przy użyciu agregatu jest nie tylko niezwykle łatwe, ale także bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla otoczenia – nie musimy się obawiać, iż przez przypadek wyrządzimy z tego powodu pewne szkody.

Metoda blow-in nie wymaga naruszania konstrukcji dachu. Warto też wiedzieć, że ocieplanie dachu za jej pomocą nie jest uciążliwe i z pewnością nie będzie przeszkadzać pozostałym lokatorom. Co ważne, po nałożeniu izolacji metodą nadmuchową nie pozostają żadne odpady, nie musimy się zatem martwić o ich utylizację.

Wdmuchiwanie granulatu celulozowego 

Ekofiber to znakomity materiał termoizolacyjny, który możemy wdmuchiwać na dachu. Jego współczynnik przewodzenia ciepła jest niezwykle niski – wynosi jedynie l = 0,039 W/m•K. Ekofiber nie tylko chroni nas przed zimnem, ale także przed hałasem (który powodują np. opady deszczu), stanowi bowiem bardzo dobrą izolację akustyczną. Jest to materiał niepalny i ognioodporny – jego kategoria ogniowa to B2. Do zalet ekofibru należy też fakt, iż zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów, a wynika to z faktu, iż zawiera on w swoim składzie związki boru.

Granulat wełny mineralnej a metoda blow-in

Jak już zostało wspomniane, poza ekofibrem na dachu warto wdmuchiwać granulat wełny mineralnej. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na jego znakomite właściwości izolacyjne – przewodność cieplna wełny wynosi od 0,034 do 0,050 W/(m•K). Poza tym jest to materiał ognioodporny.