Jak skutecznie ocieplić poddasze?

Żeby skutecznie ocieplić poddasze, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach.
Przede wszystkim w przypadku poddasza istnieje dość duże ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Do takich elementów, jak okna (zarówno dachowe, jak i w ścianach szczytowych), parapety czy ewentualna ościeżnica drzwi balkonowych, dochodzi styk ścian szczytowych z połacią dachową, ścianki kolankowe i krokwie oraz przestrzeń w sąsiedztwie wieńca oraz murłaty. Każdy z powyższych elementów, jeżeli jest źle zaizolowany, będzie generował straty ciepła. Co więcej, jeżeli zamieszkane poddasze nie znajduje się nad wnętrzami mieszkalnymi, ale na przykład nad magazynem lub wysokim garażem czy innym pomieszczeniem użytkowym, wówczas straty ciepła mogą wystąpić również ze względu na niedostateczną izolację stropu.
Kwestię izolacji stropu stosunkowo łatwo rozwiązać – wystarczy odpowiednio docieplić podłogę, czy to za pomocą wełny mineralnej, czy granulatu celulozowego, chociaż optymalnym rozwiązaniem jest w omawianym przypadku ocieplenie stropu z dwóch stron – od poddasza i leżącego kondygnację niżej pomieszczenia. Niestety, takie działanie nie zawsze jest możliwe. Ścianę szczytową ociepla się tak samo, jak każdą inną ścianę zewnętrzną w budynku, więc tutaj także nie ma problemów. Te pojawiają się za to w przypadku dachu.
Otóż inwestorzy bardzo często zapominają, że poddasze będzie tracić ciepło nie tylko przez duże powierzchnie połaci dachowej, ale przez każde miejsce, w którym nie znajduje się dostateczna izolacja. Warto zatem wiedzieć, że należy ocieplić nie tylko przestrzeń pomiędzy krokwiami, ale także wszystkie trudno dostępne miejsca, w szczególności te znajdujące się tuż przy wieńcu oraz murłacie – idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest granulat izolacyjny. Niedostateczne ocieplenie w okolicach wieńca może mieć nie tylko negatywny wpływ na wysokość temperatury na poddaszu zimą, ale z pewnością wytworzy mostki termiczne w pomieszczeniach poniżej. Poza tym warto również zadbać o odpowiednie zaizolowanie krokwi od strony poddasza, na przykład warstwą wełny mineralnej czy granulatu. Ścisłe przyleganie warstwy izolacyjnej pod pokryciem dachowym jest oczywiste, podobnie jak odpowiednio zaizolowane parapety, ościeżnice czy miejsce styku dachu ze ścianami szczytowymi. W tym ostatnim przypadku koniecznością jest odpowiednia konstrukcja okapu szczytowego, z wolną przestrzenią pomiędzy szczytem ściany a deskowaniem dachu, w której można umieścić materiał izolacyjny.