Jakie są rodzaje wełny mineralnej?

Rodzaje wełny izolacyjnej. 

Występują dwa główne rodzaje wełny mineralnej – szklana oraz kamienna. Przede wszystkim różnią się one pod względem wytrzymałości na ściskanie. Jeśli chodzi o ten aspekt, lepsza okazuje się wełna kamienna. Dlatego właśnie ją stosuje się jako termoizolację tam, gdzie może być poddana wysokim obciążeniom. Używa się jej do ocieplania płaskich dachów, stropów, poddaszy, dwuwarstwowych ścian.

Wełna szklana nie powinna być umieszczana w miejscach, w których mogłaby być narażona na większe obciążenia. Natomiast należy podkreślić, że w porównaniu do wełny skalnej, łatwiej przylega do nierównych powierzchni. Poza tym charakteryzuje się lepszą paroprzepuszczalnością. Jest także lżejsza. Warto przy jej użyciu ocieplić strop, poddasze czy ścianę trójwarstwową.

W każdym z obu rodzajów wełny stosuje się inne spoiwo. Jeśli chodzi o wełnę szklaną, to mogą to być żywice bazujące na poliakrylach, żywice fenolowo-formaldehydowe albo biożywice. Z kolei spoiwem wełny kamiennej jest termopotliwe lepiszcze.

Co natomiast łączy dwa omawiane tutaj rodzaje wełny? Zarówno wełna szklana, jak i kamienna stanowią znakomitą izolację zarówno cieplną, jak i akustyczną. Obie z nich cechują się ognioodpornością oraz mają charakter ekologiczny. Warto wspomnieć, że istnieje także mniej popularna wełna drzewna. Jej możliwości zastosowania są jednak nieduże.