Uzupełnianie izolacji

Jak naprawić izolację na poddaszu?

W przypadku, gdy w skosach, ścianach bądź podłogach budynku wykorzystana została izolacja np. z wełny mineralnej, a mimo to zauważalne są problemy z jej prawidłowym funkcjonowaniem ( w zimie odczuwalny jest chłód a w lecie ciepło), to taka izolacja powinna podlegać jak najszybszemu poprawienotwory technologiczneiu. Zazwyczaj skosy poddaszy w nowym budownictwie wykonane są z płyt gips-karton. Do uzyskania pożądanego efektu termicznego, wykonuje się otwory w płytach G-K bądź OSB wykorzystując do tego celu specjalną otwornicę. Poprzez tak wykonane otwory wdmuchiwana jest izolacja do skosów poddasza. Otwory te po zakończonych pracach izolacyjnych zostają zabezpieczone. Wszystkie puste miejsca zostają wypełnione przez granulat izolacyjny. Występujące tam mostki termiczne są znacząco ograniczane. 

Wiele budynków w Polsce zostało wykonane w technologii ściany warstwowej.Pustka powietrzna pomiędzy składowymi ściany bardzo często powoduje problemy z ogrzaniem pomieszczeń. Często pojawia się też problem wilgoci i grzyba. W takim przypadku wykonuje się otwory technologiczne na zewnątrz budynku, przez które wprowadza się izolację. Dzięki dobrym zdolnością granulatów, wszystkie wolne przestrzenie zostają zaizolowane. Otwory technologiczne są potem zaślepiane.

Jeżeli chodzi o izolacje podłóg, metoda wdmuchiwania granulatów (przede wszystkim celulozowych) też świetnie się sprawdza. Zazwyczaj demontuje się deskowanie lub płyty OSB ponad źle zaizolowaną przestrzenią (a zazwyczaj pustą). Przez tak uzyskany otwór technologiczny ocieplanie jest wdmuchiwane w przestrzeń pod podłogą.Odpowiednie zagęszczenie uzyskane dzięki takiemu sposobowi wykonywania izolacji dodatkowo zapewni nam wytłumienie podłogi pomiędzy dwoma kondygnacjami. Jest to bardzo istotne w szczególności w domach drewnianych. 

O źle wykonanej izolacji informują nas następujące symptomy:

  • problem z dogrzaniem pomieszczeń w zimie
  • duża temperatura odczuwana w lecie
  • odgłos przemieszczających się mas powietrza podczas wietrznych dni
  • pojawianie się wilgoci oraz grzybów
  • zwiększone rachunki za ogrzewanie

Uzupełnienie izolacji poddasza powoduje natychmiastowe usuniecie w/wym usterek.

Poprawia się komfort użytkowania pomieszczeń oraz koszty ogrzewania domu są zdecydowanie mniejsze.