Jak ocieplić stropodach?

Ocieplenie stropodachu nie należy do najprostszych prac budowlanych, przede wszystkim ze względów konstrukcyjnych.

Otóż istnieją dwa rodzaje stropodachów, czyli niewentylowane, zwane pełnymi, oraz wentylowane. Te pierwsze to najczęściej zwykłe przegrody zewnętrzne, stosowane w budownictwie wielomieszkaniowym. W ich przypadku niewiele można zrobić – trzeba po prostu wymienić termoizolację na nową lub zmodyfikować i naprawić już istniejącą. Należy jedynie pamiętać o zastosowaniu paroizolacji i wykonaniu – jeżeli istnieje taka konieczność – perforacji, przez którą będzie wydostawać nadmiar pary wodnej.

Trudno w tym wypadku dokładnie określić rodzaj oraz zaawansowanie wykonywanych prac bez wglądu w dokumentację projektową budynku i zbadania rzeczywistego stanu stropodachu. Czasami wystarczy ułożenie dodatkowej, dziesięciocentymetrowej warstwy materiału termoizolacyjnego. Niestety, częściej należy po prostu zerwać starą, niejednokrotnie zawilgoconą i nieszczelną warstwę termoizolacji i zastąpić ją nową, pokrytą np. papą termozgrzewalną.

Kwestia ocieplenia stropodachów wentylowanych jest trochę mniej skomplikowana. Są to konstrukcje, w których dwie przegrody (np. strop i dach) rozdzielone są wentylowaną przestrzenią. W tym przypadku ociepla się właśnie strop, układając na nim nową lub dodatkową warstwę materiału termoizolacyjnego. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastosowanie wdmuchiwanych granulatów izolacyjnych – ekofibru lub wełny mineralnej.

Jeżeli w stropodachu znajduje się wystarczająco dużo miejsca, wówczas wdmuchiwanie granulatu wykonywane jest bezpośrednio przez specjalistę w miejscu przeprowadzania modernizacji. W przeciwnym wypadku (np. gdy pod dachem jest zbyt mało miejsca na komfortową pracę), w połaci dachowej lub w ścianie wycinane są otwory technologiczne. To właśnie przez nie wtłacza się do wolnych przestrzeni materiał termoizolacyjny. Postęp oraz dokładność prac są oczywiście monitorowane za pomocą specjalnych kamer. Na koniec otwory technologiczne są zaślepiane, ewentualnie służą jako miejsca montażu kominków wentylacyjnych.

Widać zatem, że odpowiednie ocieplenie stropodachu pod wieloma względami może być dość trudnym zadaniem. Dlatego należy w tym przypadku skorzystać z usług specjalistów, którzy nie tylko dobiorą odpowiedni materiał izolacyjny, ale również odpowiednio go ułożą i zabezpieczą przed zniszczeniem.