Co to jest granulat izolacyjny?

Granulat izolacyjny jest jednym z materiałów izolacyjnych używanych do ocieplania ścian warstwowych, ścianek działowych, podłóg lub połaci dachowych oraz stropodachów. Można go używać nie tylko jako samodzielnej warstwy ocieplającej, ale jest również przydatny jako materiał uzupełniający zastosowaną wcześniej izolację.

Granulaty izolacyjne zbudowane są z celulozy, wełny mineralnej lub gumy. Dwa pierwsze rodzaje stosowane są głównie do termoizolacji, podczas gdy guma posiada doskonale właściwości dźwiękoizolacyjne, dzięki czemu używana jest wszędzie tam, gdzie tłumienie dźwięków czy drgań odgrywa znacznie większą rolę, niż ochrona przed zbyt niskimi lub zbyt wysokimi temperaturami.

Granulaty celulozowe oraz mineralne są doskonałym, ekologicznym rozwiązaniem używanym nie tylko w domach pasywnych, ale również w tradycyjnym budownictwie. Mogą być umieszczane bezpośrednio na ocieplanej powierzchni, na przykład w postaci dodatkowej warstwy izolacyjnej na stropie betonowym, mogą również wypełniać przestrzenie pomiędzy legarami w podłodze lub krokwiami w dachu. W przypadku wszystkich ograniczonych przestrzeni (pod dachem, pomiędzy ścianami lub legarami) musi być wdmuchiwany specjalnymi przewodami ze specjalistycznego agregatu. Obydwa rodzaje termoizolacyjnych granulatów są ognioodporne, poza tym ich właściwości fizyczne sprawiają, że dom nie traci ciepła zimą i nie nagrzewa się zbytnio latem. Dodatkowo granulat celulozowy jest w znacznym stopniu odporny na nacisk, wykazuje również pewien stopień wytrzymałości na niszczące działanie wilgoci, głównie ze względu na fakt, że nie zatrzymuje jej po wchłonięciu, tylko ją oddaje do otoczenia. Dzięki temu w izolowanym pomieszczeniu wytwarza się odpowiedni mikroklimat. Warto również wiedzieć, że granulat celulozowy EKOFIBER zawiera niewielką ilość związków boru, które mają działanie grzybobójcze, dzięki czemu nawet długotrwała ekspozycja na wilgoć nie spowoduje zapleśnienia izolacji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie w zastosowaniu membrany paroprzepuszczalnej, szczególnie w przypadku ocieplenia dachu, jednakże zazwyczaj są to konieczne rozwiązania.